top of page

DFS Salajenka

Dětský folklórní soubor Salajenka jsou naši nejmenší tanečníci, kteří už mají za sebou pár let tancování. Děti se zde učí základy tancování, které jim pomůžou ve folklórním světě.

Salajenka 3.jpg

Dětský folklorní soubor vznikl v roce 2006 při příležitosti konání 1. ročníku Soutěžního folklórního festivalu v Dambořicích.

V dnešní době je v souboru celkem 40 dětí ve věku 3–15 let, tvořících dvě skupiny. Mladší skupinu navštěvují děti od 3–8 let, děti od 9–15 let pak tvoří starší složku.

U mladších dětí se soustředíme na dětské hry, písně a říkadla z Hanáckého – Slovácka. V našem repertoáru najdete pásmo o Mlynářích (inspirací nám býval mlýn, který v Dambořicích stával) či Žabáci – kde se soustředíme na hry u potoka.

I starší skupina Salajenky využívá především písní a tanečních kroků z Hanáckého – Slovácka, také se učíme základní taneční kroky polky, valčíku či obkročáku. Nebojíme se však zabrousit i do okolních regionů, takže v našem repertoáru najdete např.: pásmo dívčích skočných ze sousedního regionu Kyjovské dolňácko…

Celý soubor se nadále účastní festivalů v okolí, např.: Kraj beze stínu v Krumvíři, Májová veselice ve Ždánicích, Slovácký rok v Kyjově či Národopisný festival v Miloticích. Starší složka se pak účastnila např.: festivalu v lázních Bělohrad, kde vystupovala po boku FS Salajky, kam naši členové přechází po ukončení působení v dětském souboru.

salajenka2.jpg
Salajenka (2).jpg

V souboru děti mnohdy nachází přátele na celý život. Rádi spolu tráví volný čas, a proto se soubor vídá i mimo zkoušky a vystoupení. Každoročně se setkává na podzimním a jarním soustředění, kde převládá zábava nad tancem, dále spolu vyráží do zábavních center nebo na výlet.

Vedoucí souboru jsou Barbora Kafková, Magdalena Hamanová, Barbora Živělová a Lenka Martiňáková.

bottom of page