top of page

Kroje

Ať už Salajka, Salajenka, Mužský nebo Ženský sbor všichni chodíme v kroji. V Dambořicích máme rovnou dva, jeden rekonstruovaný a druhý vysoký.

ženský kroj rek_edited.jpg

Rekonstrukce - ženský

Dívka má na hlavě široký věnec, který je v zadu ozdobený stuhami.

            Dívčí kordula může být různých barev, ale vždy tak, aby tvořila barevný celek s ostatními součástkami (ne ovšem jako jednobarevná uniforma). Je taktéž bohatě vyšitá se zlatými prýmky.

Rukávce mají široký vyšitý plátěný krézl, který je položený a na okraji ozdoben krajkou. Výšivka dál může být na ramenou a pod loktem. Zde jsou i podvazadla, která jsou jen lehce stočené a zavázané na mašli.

Zástěra může být jednobarevná nebo zdobená vyvazovanou batikou. Uprostřed spojená vyšitým tzv. stínkem. V pase je převázaná jednobarevnou stuhou.

Sukně je kanafasová položená na dvou spodničkách. Pod sukní jsou červené punčocháče.

Obutí představovaly původně nízké střevíce s přezkou. Určitou variantou jsou černé vysoké boty.

Rekonstrukce - mužský

Již na první pohled nás upoutá klobouk s širokým límcem dokola klobouku a jemnější zdobení, které není až postřechu.

            Chlapecká kordula bývala spíše tmavá, s vysokým stojáčkem. Pod něj se dával černý šátek, aby se límec ušpinil co nejméně. Výrazná změna na kordule je v prýmkování, protože jsou zlaté barvy a ne zelené. (zlatá byla výsadou svobodných a zelená ženatých). Výšivka je vkusná střídmá. Pod kordulou je vsunutý ještě bílý šátek, který byl většinou darovaný.

Košula je na ramenou vyšitá a pod výstřihem ji zdobí monogram nositele ( místo něj mohl zde být vyšitý i rok stárkování, rok svatby). U krku a na zápěstí se zavazuje tkanicí.     Kalhoty se svojí barvou snaží co nejvíce přiblížit koženicím, které prakticky úplně vymizely. Na kalhotech je vysoký kožený řemen, se třemi řemínky na zapínání. Vzadu má také monogram.

Ve vysokých kožených botách má modré nadkolenky.

36.jpg
ženský kroj český.jpg

Vysoký kroj - ženský

 Ve svátek nosí dívky na hlavě turecký šátek, uvázaný "na rajdáč - horekonce" a pod ním čepec. Je možná i varianta s věncem z kytiček.
  Dívčí kordula je stejné barvy i materiálu jako mužská, zdobená pestře stuhami, portami a knoflíčky. Je podobně vyšita jako mužská, pod krkem hluboce vykrojená, vpředu dobře zapnutá, aby přiléhala. Vzadu dole má kordula tzv. "honzíka", tři sklady, aby na nich pěkně stála dokola obtočená vyšívaná mašle. Vpředu na korduli pod mašlí je dobře naškrobený parádní límec.
  Pod kordulou se nosí rukávce s většinou krajkovým "krézlem", naškrobenými krátkými rukávy, převázanými tzv. "podvazadly".
  Na ženských sukních se jasně projevil dřívější trend zkracování sukní. Dříve sahaly sukně nad kotníky, v současné době sahají do půli kolen. Aby měly sukně správný tvar, kolem boků se váže tzv. "podhrňačka" a jelito. Podhrňačka je dlouhá naškrobená spodnička, která se několikrát smotá, přiváže se pod pás a pod ni se ještě přiváže jelito. Vrchní sukně prošly ještě další změnou. Dříve bylo obvyklých dvanáct naškrobených skladů, v současné době se počet pohybuje kolem osmnácti někdy až dvaceti dvou.
  Spodní čtyři sukně jsou bílé plátěné, ozdobené krajkou, vrchní sukně jsou brokátové. Brokátový je i fěrtoch.
  V létě k svátečnímu kroji patří do ruky plátěný, vyšívaný šátek. V zimě obléká dívka tzv. "marinku", kabátek, který je kolem krku a na hrudi ozdobený korálkami a krajkami. Bývá různé barvy.
  Dívka má černé silonové punčochy a černé šněrovací boty s nízkým podpatkem.

Vysoký kroj - mužský

Chasa má na klobouku pásky červených pentlí, šmuků (ženilkových pásků) a hlavně velké množství různě barevných port a pestrých korálek od střechy až po dýnko. Předek klobouku tzv. „pozdravení“ je zdoben velkou růžicí „kokardou“ z červených korálkami pošitých pentlí. Za růžici se zastrkává vonice většinou dělaná nebo rostlá ze satorejky, rozmarýnu, muškátu či krušpánku.

            Kordula se tady většinou nosí z červeného sukna, ale dříve bývala i z modrého nebo černého. Vzadu dole a na tzv. „bůrkách“ (schválně ušitých klapkách“) je vyšívaná. Předek kordule nad prsama je taktéž vyšívaný a po obou stranách je ozdobena svislou řadou bílých korálek nebo knoflíků a zelenými prýmky, které jsou na konci roztřepené. Kordula se zapíná dvěma tzv. sponami, které jsou vyrobené z různobarevných stuh.Výšivky jsou z vlny.

            Košile je bílá bez vyšívání, většinou ozdobená krajkami. Rukávce jsou široce nabírané.

            Pás, který se páše přes límec kalhot je široký, kožený, pestře vyšívaný.

            Kalhoty jsou bílé s úzkým límcem a zastrkují se do vysokých černých, kožených bot.

foto 1.JPG
bottom of page